20 травня 2025 21:54
1

Олег ФЕДОРЧУК: "На чемпіонство "Динамо" вплинули три фактори"

Відомий тренер і футбольний експерт Олег Федорчук у бесіді з кореспондентом Footboom поділився думкою про чемпіонство "Динамо", а також "больові точки" у грі киян.


Марафонці з "Динамо"


- Можна багато і не без підстав ставити запитань щодо змазаної кінцівки чемпіонату у виконанні "Динамо". Але чемпіонат - це як марафон. Марафонця теж можна запитувати, чому він на фініші біжить трохи повільніше, ніж на старті. Але якщо він свою дистанцію пробіг - то це говорить саме за себе, і результат цей потрібно поважати.


Другий момент - у будь-якому явищі іноді потрібно користуватися методом порівняння. Взяти той самий чемпіонат Італії, коли "Наполі" вирішальний матч грає внічию (0:0) з фактично аутсайдером "Пармою". Ніхто ж при цьому не применшує достоїнств "Наполі". Як правило, на фініші сезону аутсайдери бувають більш вмотивованими, ніж лідери, відповідно, для спорту тут немає нічого дивного.


Водночас, аналізуючи чемпіонство киян і те, чим воно супроводжувалося, можна виділити три чинники. Перший - економічний. Клуби різко скоротили фінансові витрати, це різко наклало відбиток на якість легіонерів, у "Динамо" вони фактично відсутні, одну людину, яка фактично не грала, легіонером назвати не можна. Тому чемпіонат якоюсь мірою, але вирівнявся, оскільки середняки залишилися на колишньому рівні, а гранди знизили витрати.


Другий фактор - дуже непродумані кроки менеджменту "Шахтаря", коли за три роки клуб змінив кілька тренерів, що призвело до нестабільності як у складі, так і в селекції та інших моментах.


Третій фактор - він випливає з першого. У зв'язку з тим, що фінансів зайвих немає, багато своїх вихованців. Надалі це дасть свій плюс, буде чистий прибуток, зараз же вони набивають свої шишки. Тому не варто надто вже критично підходити до оцінки чемпіонства "Динамо", адже перед початком сезону ніхто не очікував такого успіху.


"Велику роль в успіху Шовковського зіграв Ярмоленко"


- Яка заслуга в чемпіонстві головного тренера, наскільки Олександр Шовковський контролює процеси, що відбуваються в команді?

- Тренер - це окрема професія. Добре, коли тренер грав. Проте історія показує, що не завжди обов'язково грати на найвищому рівні, щоб бути успішним тренером. Одна умова тут - час. Ніколи так не буває, щоб тренер прийшов, і відразу, як у житомирському "Поліссі", шашки наголо і побігли. У будь-якому разі потрібен період - період осмислення, помилок. Шовковський мені запам'ятався тим, що він робив помилки, але він їх виправляв. Є гравці, які втрачають м'яч, але цінуються ті футболісти, які втрачають його і водночас ідуть до кінця м'яч відбирати, поки не відберуть. Шовковський мені подобається своєю впертістю, своїми логічними діями. Безсумнівно, у нього були помилки, він дуже ризикував, залишаючись з одним Нещеретом, який, фактично, не мав досвіду, був сирий перед початком сезону. Також віддавати роль диригента наймолодшому гравцеві команди в особі Міхавка, який робить грубі помилки - це завжди цікаво, але занадто ризиковано.


Шовковський - перспективний тренер, але також скажу, що, на мій погляд, велику роль в успіху Шовковського зіграв Ярмоленко. Він у важку хвилину перебував там, де потрібно, брав відповідальність на себе. Навіть в останній грі з "Чорноморцем", яка складалася дуже непросто, взяв на себе пробивати пенальті. Те, що Шовковський знайшов спільну мову з Ярмоленком - говорить багато про що.


- Не лякає те, що 35-річний Ярмоленко зараз тягне на собі команду, і "Динамо" з Ярмоленком і без нього - це дві великі різниці, як кажуть в Одесі?

- Тут питання часу, плюс наскільки Ярмоленко затінює молодих гравців. За рідкісним винятком, Андрій грає не весь матч. По-друге, це не той випадок, коли сам Шовковський, як ми пам'ятаємо, затіняв у "Динамо" всіх воротарів. Ярмоленко не забирає в інших гравців роботу - він її додає їм. Це не той футболіст, який тягне ковдру на себе. Він просто на себе бере відповідальність. Інша справа, що команді потрібні футболісти, які не будуть постійно ховатися за ним. При цьому, я б не сказав, що Ярмоленко веде гру. Він лідер, але при цьому не можна сказати, що конструктор гри. Такими більше можна назвати Шапаренка плюс згаданого Михавка. Вони більше створюють той малюнок, який є сьогодні в грі "Динамо".


- Повертаючись до воротарського питання. Нещерет робить чимало помилок, що показала остання гра з "Чорноморцем" і пропущений киянами гол. І ще чимало їх зробить, без цього він не відбудеться як висококласний воротар. Але чи є зараз у "Динамо" реальна конкуренція на цій позиції, особливо в контексті майбутніх виступів біло-синіх у Лізі чемпіонів? Може, варто когось пошукати на внутрішньому ринку?

- Дивитися однозначно треба. Але й у "Динамо" непогана школа, у тій же "Оболоні" є юний, але вже дуже непоганий Денис Марченко. Треба більше довіряти гравцям, за першої ж можливості. Конкуренція однозначно необхідна, думаю, що над цим у "Динамо" вже ламають голову. З одним воротарем вирішувати серйозні завдання неможливо, "Шахтар" це чітко показав.


"Піхальонок змирився з роллю джокера"


- Ставка на українських вихованців себе виправдала? Хто вистрілив, а хто розчарував?

- Брагару дуже непогано почав, але потім, травма, знітився і опинився в тіні. Але рано на ньому ставити хрест. Згадаймо, як Кабаєв важко входив у "Динамо", всі думали, навіщо його взяли. Зараз це хороший гравець, який робить різницю. Щодо Рубчинського - тут для мене загадка, вважаю, що він за стилем не підходить "Динамо": занадто зациклений на контролі м'яча, а "Динамо" грає трохи по-іншому, через фланги. Щодо Піхальонка, я був упевнений, що він витисне зі складу Ярмоленка, проте він програв конкуренцію і Ярмоленку, і Буяльському. Хоча останній і здав в останніх трьох іграх, при цьому добре провівши сезон загалом. Чому так вийшло з Піхальонком? Або травма, або недостатньо спортивної злості. Якось він змирився з роллю джокера, але я чекав від нього більше, потенціал у нього пристойний.


В іншому, дуже здорово виглядав Михайленко, Дубінчак має гарний вигляд, Ванат взагалі, вважаю, зіграв свій найкращий сезон. Михавко хоч і зробив чимало помилок, але неозброєним оком видно, що потенціал у хлопця дуже великий. Футболісти, які не бояться відповідальності і при цьому ще володіють передачею - вони на вагу золота.


- Бражко ще здатен повернути свої колишні позиції? Адже Михайленко його, фактично, витіснив з опорної зони.

- Конкуренція там неймовірно висока. Мені здається, що хтось один має залишити команду.


"Треба змінювати концепцію продажу футболістів"


- Яку позицію насамперед потрібно посилювати "Динамо"?

- Тут не треба бути експертом, щоб зрозуміти, що потрібен як мінімум один центральний захисник високого рівня, який гратиме наступного ж дня після підписання. І, звичайно ж, центральний нападник, який створить конкуренцію Ванату. Останній не завжди помітний у грі, помітна певна психологічна нестійкість. Та й правий захисник не завадив би. Щодо воротаря ми вже говорили.


- Кого, як то кажуть, тут і зараз можна і потрібно продавати, щоб футболіст не "перемаринувався"?

- На мій погляд, треба поміняти концепцію продажу футболістів, продавати їх на піку, а не тоді, коли ти хочеш. Потрібно чіплятися за будь-який трансфер і максимально продавати. Не торгуватися, а продавати тих, хто засвітився. І нічого, що з втратою ціни. Якщо вона низька, то просто, як у торгівлі, потрібно збільшити обсяги продажів. Якщо продаєш гравця не за 50 мільйонів, а за 25, то краще двох продати за 25, ніж торгуватися за одного, який за 50. Це однозначно для клубу бонус у плані реклами. Якщо йти таким шляхом, то в киян знайдеться певна кількість таких гравців, яких уже можна і потрібно продавати. Виграють від цього, вважаю, всі.

"Водночас, аналізуючи чемпіонство киян і те, чим воно супроводжувалося, можна виділити три чинники. Перший - економічний. Клуби різко скоротили фінансові витрати, це різко наклало відбиток на якість легіонерів, у "Динамо" вони фактично відсутні, одну людину, яка фактично не грала, легіонером назвати не можна" - а кроти, у яких половина команди - бразильці, як себе почувають?