3 березня 2025 09:33

Богдан Бутко - польській пресі: "Через війну найбільше гравців втратили "Динамо" та "Шахтар"

Гравець "Чорноморця" Богдан Бутко поспілкувався з польською пресою про чергову річницю війни.


– Ми говоримо про третю річницю повномасштабного нападу Росії на Україну. Чим запам'яталося 24 лютого 2022 року?

– Це був дуже важкий день. Важко було зрозуміти, що відбувається навколо. Ми з родиною намагалися не панікувати та діяти злагоджено та виважено. Я тоді був у Харкові і змушений був швидко переїхати до Києва, де була моя родина. Люди панікували на вулицях, бо не знали, що робити. Зараз у нас три роки війни позаду. Знаєте, до труднощів звикаєш, але це все одно війна.


– Сьогодні ви футболіст одеського "Чорноморця". Яке життя в Одесі? Чи є спосіб це описати?
– Ми тут переживаємо важкі часи. Щодня йдуть обстріли, щодня Росія обстрілює регіон з безпілотників, звучить сирена. Безсонні ночі – поширене явище. А завтра я маю вставати, бо у мене тренування, а діти йдуть до школи. Ви зберігаєте все це в пам’яті і просто стежите за групами в соціальних мережах, де люди повідомляють один одному, що відбувається і де. Однак до цього можна звикнути. Інколи можна спати вночі, інколи ні. Якщо ні, ви можете спати через годину або дві наступного дня. Страх за близьких більш обтяжливий. Я боюся за них. Безсонна ніч ніщо в порівнянні з цим. Такі реалії.


– Чи думали ви про те, щоб відправити сім’ю за кордон?
- Я не хочу розлуки. А мені 34 роки і в такому віці важко отримувати пропозиції з-за кордону. Я вибрав жити в Україні. Мені надійшла пропозиція з Одеси, я приїхав.


– З початку повномасштабної війни чи були моменти, коли ви відчували безпосередню небезпеку?
– На самому початку. Я провів дев'ять днів у селі Мощун. Це село під Києвом, куди російські солдати увійшли під час облоги Києва. Після цього досвіду мене вже ніщо не лякає. Зараз у мене все нормально – як на війні. Я живу в Одесі більш-менш комфортно.


– Пам’ятаю, коли вдалося відбити росіян від Києва, була дискусія, як відновити ігри. Гендиректор донецького "Шахтаря" Сергій Палкін заявив, що якщо чемпіонат буде проходити в Україні, то іноземці в ньому не братимуть участі. Сьогодні їх чимало в чемпіонаті України, в тому числі дев'ять у "Чорноморці". Як вони справляються з життям в Одесі?
– Вони нервують. Це залежить від того, як йдуть удари. Можливий місяць відносного затишшя. А може бути так, що 2-3 дні сирени спрацьовують кожен день і це важко. Одна людина може впоратися з цим психічно, інша – ні. Траплялося, що іноземець приїхав, але відразу пішов. Тим, хто залишається, пояснюємо, що напади точкові, часто на військові об’єкти. Це не те, що бомба впала з неба, і від міста нічого не залишилося. Коли пролунає сигнал тривоги, потрібно спуститися в підвал або укриття. Потім ви йдете і продовжуєте своє життя.


– Як виглядають розмови про загрози всередині команди? Про що запитують іноземні гравці?
— Нічого не питають. У них є свої агенти, сім’ї, і вони говорять з ними про такі речі. Ну, можливо, окрім питань логістики – де безпечно, а де небезпечно. Допомагає і клуб.


– У 2022 році я спілкувався з Таллесом Бренером, який першим іноземним футболістом повернувся в Україну після евакуації в лютому. Він мені сказав, що у нього є домовленість із львівським "Рухом", що якщо він відчуває загрозу, то може поїхати до Польщі. Як ви думаєте, в іноземців у "Чорноморці" є подібні домовленості з клубом?
– Я тут про щось подібне не чув. Так, після початку повномасштабної війни всі іноземці втекли, і ФІФА призупинила їхні контракти. Особливо постраждали такі клуби як донецький "Шахтар" і київське "Динамо". Чинні контракти, укладені з іноземцями, сформульовані таким чином, що їх неможливо просто розірвати. Якщо гравець буде наполягати, він просто піде, але контракт залишиться чинним, - пояснив Бутко.