26 квітня 2023 10:00

Йожеф САБО: "Гусєв не зможе бути головним тренером, бо тут потрібний характер. А у Шовковського характер є"

Колишній головний тренер Динамо та збірної України Йожеф Сабо для «УФ» поділився думкою про призначення Олександра Шовковського в.о. головного тренера киян.


Після матчу Динамо – Шахтар (1:1) Мірча Луческу заявив, що лягає на операцію і роль головного тренера столичного клубу виконуватиме Олександр Шовковський.


Йожеф Сабо дуже добре знає Шовковського, адже саме за нього СаШо застовпив місце основного голкіпера Динамо та збірної. Редактор сайту «Український футбол» попросив Йожефа Йожефовича оцінити перспективи Шовковського у Динамо. Також ми згадали, яким Олександр був у юності.


«У будь-якому разі Динамо дограє цей сезон на багажі Луческу»


– Йожефе Йожефовичу, здивувалися, що Шовковського призначили в.о. головного тренера Динамо?

– Я вже казав, що, може, йому ще зарано. Боюся, щоб не вийшло, що його кинули під каток. Саші не завадило б ще підучитися у хороших тренерів. Але досвід у нього вже є, допомагав у збірній Шевченку та Петракову, тепер – Луческу в Динамо. Але як вийде у нього в ролі головного тренера, я не знаю.


Думаю, він ладнатиме з футболістами, його слухатимуть. Але, знову-таки, все залежить від можливостей гравців. Нині такий час, що у Динамо немає класних футболістів. Єдине, що мене тішить – Динамо дуже чудово зіграло проти Шахтаря. Я взагалі не впізнав донецької команди. Можливо, Йовічевич дав їм великі навантаження.


Динамо може поборотися за бронзу із Зорею, перші два місця вони навряд чи відберуть у Шахтаря та Дніпра-1. Якщо кияни залишок сезону гратимуть, як із «гірниками», то бронзу точно завоюють.


– Як вважаєте, воротар може стати сильним головним тренером?

– Не можу сказати. Все можливо. Подивимося. Я бажаю Шовковському лише успіхів та хочу, щоб у нього все вийшло.


– Чому Шовковський не став тренером воротарів?

– Напевно, він відчув, що може бути головним тренером.


– Шовковський може дати Динамо новий поштовх?

– У будь-якому разі кияни дограють цей сезон на багажі Луческу, бо скоро кінець чемпіонату та навантажувати футболістів у жодному разі не можна. Тут Шовковський має проявити свою майстерність тренера і знати, які тренування давати. Також ігрова дисципліна має бути на високому рівні, а це, гадаю, Шовковський зможе дати. Проблем із дисципліною у нього ніколи не було. Він не пив, не гуляв та режим не порушував.


«Гусєв не зможе бути головним тренером, бо тут потрібний характер. А у Шовковського характер є»


– Як думаєте, Шовковський влітку стане повноцінним тренером Динамо чи Луческу після операції повернеться на посаду та доопрацює свій контракт до 2024 року?

– Важке питання. У Луческу схожа операція на мою, мені свого часу міняли кульшовий суглоб. Там нічого страшного, після операції можна повертатися до ладу. Інше питання, чи захоче він сам цього.


– А раптом Луческу захоче залишитись, але Шовковський дасть результат, що робити тоді?

– Тоді Луческу має проявити дипломатію. Якщо він побачить, що Шовковському вдалося досягти результатів і навести лад у команді, то Луческу сам повинен піти.


– Як вважаєте, чому Суркіс довірив посаду тимчасового тренера Шовковському, а не Гусєву, який набагато довше працює асистентом Луческу?

– Я не здивований ні на краплину! Справа в тому, що Гусєв ще скромніший за Шовковського, він взагалі тихий, його й чути ніколи не було. Він не зможе бути головним тренером, бо тут потрібний характер і комунікабельність. А Шовковський це має в більшій мірі. Я впевнений, якщо Луческу піде, Шовковський стане головним тренером, навіть якщо не покаже результат цього сезону. Керівництво Динамо налаштоване на Шовковського.


– Із цією командою Шовковський може чогось досягти?

– Буде тяжко. Я не бачу у цьому складі Динамо футболістів високого класу. Був Циганков, а за ним порожнеча. Та й то Циганков часто травмувався і не міг себе розкрити на 100 відсотків. Зараз я навіть не можу назвати гравця киян, який має перспективу перейти до закордонного клубу. Попиту немає!


– Може, Шовковському слід було відмовитися від пропозиції? Динамо потрібен досвідчений тренер, щоб витиснути результат із тих гравців, хто є в обоймі, а Шовковському ще потрібно набратися досвіду.

– Думаю, із досвідчених до Динамо зараз ніхто не піде. Усі тренери розуміють, що в київській команді немає футболістів хорошого рівня, а який сенс із нічого ліпити щось? Шовковський добре знає цих хлопців, працював із ними у збірній, спостерігає за юнацькою командою. Повинні рано чи пізно вирости з них футболісти! Все залежить від головного тренера.


– Що порадите Шовковському?

– Йому треба працювати над різними тактиками. Луческу постійно грав від оборони. Думаю, у Сашка все вийде, він не дурний хлопець.


«Я не пам'ятаю, щоб Шовковський з кимось сварився, підвищував голос, комусь пхав»


– Шовковський при вас у Динамо провів 111 матчів, більше він зіграв лише за Лобановського – 164. Як ви розгледіли його талант?

– Я забрав Шовковського із Динамо-3 в основну команду. Він пропустив легкий м'яч, виступаючи за «двієчку» у Першій лізі, і його заслали до третьої команди. Я тоді якраз формував склад Динамо, Шовковський мені сподобався, і я його забрав до себе.


– Чим він вас вразив?

– Він розумний і мислячий хлопець. Мені подобається такий тип гравців.


– Яким Шовковським був людиною в той час, коли ви очолювали Динамо?

– Він тихий і скромний, ніколи не ставив себе вище за команду. Крім цього, Шовковський завжди старанно тренувався, Михайлов його добре натренував. Сашко був дуже хорошим воротарем та людиною.


Я не пам'ятаю, щоб він із кимось сварився, підвищував голос, комусь пхав. Сашко міг тільки по-дружньому підказати. Він був чудовим футболістом, виріс у основного воротаря Динамо та збірної. Нічого поганого про нього сказати не можу.


– А його надмірна скромність не зіграє з ним злий жарт на посаді головного тренера, де іноді потрібно виявляти жорсткість?

– Так, тут може бути проблема. Жорсткості йому не вистачає. Подивимося, як буде. Сподіваюся, у нього все вийде.


– У Шовковського, окрім безлічі топових матчів, були й невдачі. Відразу згадується гол Словенії у ворота збірної України у виконанні Ачимовича майже із центру поля. Що ви сказали тоді Шовковському після матчу та як він відреагував?

– Я взагалі нічого не сказав і надалі про цей момент ніколи не нагадував. Я бачив, що Шовковський дуже переживає з цього приводу і його треба було підтримати.


– А хоч колись ви критикували Шовковського?

– У тому й річ, що ні! У мене до нього взагалі ніколи не було претензій. Я взагалі ніколи не ображав футболістів, як дехто пишуть, але голос підвищити міг.


Пригадую, як ми «горіли» Спартаку після першого тайму – 0:2. Зайшли в роздягальню, я всіх розсадив, заспокоїв футболістів і говорю: «Хлопці, ви чудово граєте, просто не робіть помилок у другому таймі, і ми виграємо гру». Команда прислухалася, і ми забили три м'ячі, перемогли – 3:2.


Голос я підвищував, але футболістів не кривдив – не називав їх «г*мном».


«Чому його не любив Михайличенко? Буває таке, що тренери ловлять зірочку»


– Шовковський практично при всіх тренерах Динамо був номером 1, і лише Юрій Сьомін міцно посадив його на лаву, довіривши місце в основі Богушу. Як думаєте, чому так сталося, адже після виходу Сьоміна Шовковський знову повернувся в основу?

– Не знаю, Шовковський, як воротар, точно був кращим. Можливо, команда програла і Шовковський указав Сьоміну на його помилки. І все! Після такого ти падаєш у очах головного тренера.


– Ще Шовковський мав конфлікт із Михайличенком. Олександр у своїй автобіографії розповідав, що Михайличенко виписав йому величезний штраф за запізнення на базу, хоча він приїхав на кілька хвилин раніше за обумовлений термін. Що, на вашу думку, було в цій ситуації і на чиєму ви боці?

– Я не вірю, що Шовковський міг порушити режим, у мене такого жодного разу не було! Чому його не любив Михайличенко? Буває таке, що й тренери ловлять зірочку і футболістам важко з ними працювати. Буває, що тренери замикають гравців на базі, не дозволяючи ні з ким розмовляти. Можливо, Михайличенку не подобалося, що Шовковський має високий авторитет у команді.

Ми можемо тільки гадати, а що між ними сталося насправді, я не знаю.


«Шовковський не піддавався на «уловки» Леоненка. Єдиний, кого Леоненку вдалося прибрати до рук – це Шевченко»


– У вас у Динамо грали Шевченко та Ребров, які досягли певного успіху на тренерській ниві, тепер роль головного тренера приміряє на себе Шовковський. Якщо вибирати із цієї трійці, кого з них ви бачили тренером на той час?

– Реброва! Він дуже грамотний та розумний хлопець, захоплювався радіоспортом. До мене навіть приходили деякі гравці Динамо, щоб я заборонив Реброву займатися радіо, говорили, що він сидів допізна з радіо на базі. Але я не забороняв, він нікому не заважав. До Реброва, як і до Шовковського, я не мав жодних претензій.


– Ви казали, що Леоненко погано впливав на Шевченка, підсадив його на цигарки. А на Шовковського Леоненко мав вплив?

– Ні, Шовковський не піддавався на його «уловки». Єдиний, кого Леоненко вдалося прибрати до рук – це Шевченко. Але, дякувати Богу, нам швидко вдалося вирвати його з обіймів Леоненка. У цьому сильно допоміг Ігор Михайлович Суркіс, до якого я звернувся, коли дізнався, що твориться неподобство. Адже не дарма батько Шевченко сказав: «Андрюша, ти маєш Сабо за життя пам'ятник поставити!».


– Можливо, ще поставить.

- Навряд чи. Він якийсь… Ось Ребров, коли мене бачить, постійно підійде, обійме, поцікавиться здоров'ям. Шевченко навіть ніколи не зателефонує. Бувало, випадково зустрічалися в УАФ, говорили, а так – ні.


– Прикро.

– Я не ображаюся. Може, Андрій не хоче дзвонити, бо йому було соромно за минуле, чи він думає, що мені треба допомагати. Але, дякувати Богу, мені допомагати не треба, я на життя заробив, і діти у мене є, якщо щось допоможуть. Можна просто зателефонувати та дізнатися, як справи.


Фото - сайт ТК "Футбол 1/2/3"