10 липня 2024 15:05

FT: Російська ракета Х-101, якою вдарили по "Охматдиту", містить західні комплектуючі

Ракета Х-101, якою Росія вдарила по дитячій лікарні "Охматдит" у Києві 8 липня, містить західні комплектуючі, що свідчить про успіхи Кремля в ухиленні від санкцій. Про це пише Financial Times із посиланням на думки експертів та українських чиновників.


"Х-101 є однією з найсучасніших крилатих ракет Росії і має вирішальне значення для її кампанії повітряних ударів по Україні, що посилюється. Росія виробляє майже у вісім разів більше Х-101, ніж до повномасштабного вторгнення, і, як і раніше, залежить від запчастин із західних країн, особливо зі США", - ідеться в публікації.

Зазначається, що у 2021 році Росія виробила всього 56 ракет Х-101, а вже у 2023-му - 420.


Як зазначила керівниця дослідження санкцій в Інституті KSE в Києві Олена Бєлоусова, західні технології дають змогу РФ створювати ці "розумніші" ракети, здатні долати протиповітряну оборону (ППО) України.


Зазначається, що аналіз ракети Х-101, випущеної по Україні в січні, виявив у її складі 16 електронних пристроїв західного виробництва. Водночас два компоненти було вироблено компанією STMicroelectronics зі штаб-квартирою у Швейцарії, а решту - американськими виробниками мікросхем, включно з Texas Instruments, Analog Devices і Intel.


Аналіз російських документів засвідчив, що російські компанії 2023 року отримували подібні деталі, просто купуючи їх на відкритому ринку та імпортуючи через Китай, пише Financial Times: "Уся продукція здебільшого призначена для цивільного використання, причому деякі з них досить старі".


В Офісі президента України дійшли висновку, що Х-101 може містити понад 50 різних деталей іноземного виробництва.