26 травня 2024 21:23

Максим ШАЦЬКИХ: "Динамо" потрібно боротися за Лігу чемпіонів. Чому ні?"

Легендарний нападник «Динамо», а нині головний тренер «Пахтакора» Максим Шацьких для «Динамоманії» оцінив сезон київської команди, що минув, а також поділився очікуваннями від наступної кампанії.


– У суботу завершився сезон УПЛ-2023/2024. Які враження на вас справило «Динамо» впродовж чемпіонату?


– Важко мені сказати, всі матчі не вдається дивитися. З того, що я бачив, то «Динамо» трохи іншим стало після відходу Мірчі Луческу. Емоції з’явилися, якось по-іншому заграли. Найголовніше, що ще й результат з’явився. Не знаю, з чим це пов’язано. Як я говорив, як правило, зміна чогось завжди щось приносить – або позитивне, або негативне. У цьому плані зміна спрацювала позитивно. Почали набирати очки. Погано, що програли стикову гру зі «Шахтарем». Проте я думаю, що це фундамент на майбутнє. Наступний сезон буде трохи іншим.


– Які тактичні зміни ви побачили між «Динамо» Луческу і «Динамо» Шовковського? Чи прихід Олександра Володимировича – це більше психологічна зміна для команди?


– Я думаю, що це більше психологія. Повторюся, з побаченого мною, у тактиці я змін особливо не помітив. Важко помітити, адже складно щось кардинально змінити за 2-3 місяці. Я думаю, що футболісти просто вже грали і догравали чемпіонат, але з позитивними емоціями. Скоріш за все, так. Більше психологічно вплинуло.


– Ванат став найкращим бомбардиром УПЛ, випередивши переслідувачів на 4 голи. Владислав – насправді настільки сильніший за Сікана та всіх інших форвардів чемпіонату?


– Я ніколи не порівнюю. Сильнішим буде тоді, коли з’являться якісь пропозиції від європейських клубів. Тоді можна буде порівнювати. Є багато прикладів тих, коли гравці в своїх чемпіонатах на високому рівні, а після переходу в сильнішу першість розчиняються. Тому я не хотів би говорити якісь гучні фрази.


Те, чого він досягнув, – молодець. Але це не він, це – команда. Ванат – наконечник, який повинен ставити фінальну точку в усіх атаках. Це плід роботи всієї команди, що доводили до нього м’яч, а він реалізував усі моменти. Моментів у нього було предостатньо в кожній грі, що я бачив. Все одно це приємно. Дуже добре, що він став найкращим бомбардиром. Владислав – молодий хлопець, це надасть йому додаткових сил. Значить, є у нього якісь задатки і можливості для реалізації своїх сильних якостей.


– Ви сказали, що багато нападників після успіху в рідному чемпіонаті в європейських першостях не заграють. Можливо, Ванату після хорошого сезону в УПЛ варто взяти приклад з Артема Довбика, який був найкращим голеадором чемпіонату України з «Дніпром-1» і зараз феєрить у «Жироні»?


– Не знаю, чи потрібно йому йти. Це питання не до мене. Якщо він піде, тоді буде зрозуміло, на що він здатен у сильнішому чемпіонаті. Просто Ванат і Довбик – дуже різні.


– Хто з гравців «Динамо» став для вас головним відкриттям сезону? Хто справив найкраще враження?


– Мені сподобався Бражко. Але розумієте, що 2-3 гри зіграли, і починається, починають писати журналісти. Головне – стабільність. Володимир – молодий хлопець, міцний, непоганий. Кілька ігор, що я бачив, він зіграв дуже здорово, на рівні. У нього є задатки, є дані. У Бражка є все, щоб грати великий футбол у хорошій команді.

Микола Шапаренко добре відновився після травми. Також це немаловажливо, тому що травма була достатньо важкою. Він відновився і закінчив сезон на мажорній ноті. Те, що він демонстрував, мені дуже сподобалося. Виходить на свій рівень, скажямо так. Якби чемпіонат ще продовжувався, то він приніс би набагато більше користі. Попов на своєму рівні. Вся команди, в принципі, достатньо добротна та рівна. Повторюся, я думаю, наступний сезон буде відрізнятися від цього сезону.


– А хто з гравців вас розчарував? Від кого ви чекали більшого? Наприклад, в останніх інтерв’ю ви часто казали про Владислава Супрягу.


– Я нічого не казав. Просто мене питали, я відповідав, що на нього були великі надії вже багато років, а він поки не може реалізувати свої сильні якості за той час, який йому давали протягом сезону. Він демонстрував не те, що від нього чекали тренери, тому зараз в нього так мало ігрового часу. Повторюся, можливо йому варто змінити обстановку, змінити клуб, можливо ще щось. Не знаю. Але він вже багато років не може ніяк показати хоч щось, на що він здатен. Не кажучи про те, що він 1-2 гри показав хороші, а потім знову розчинився. Ні, такого я не побачив, на жаль. Хоча у нього якості є.


– Останнім часом у пресі писали, що «Динамо» можуть покинути вищезгаданий Владислав Супряга, а також легіонери Беніто й Самба Діалло. Також писали, що кияни можуть розглянути пропозиції щодо Володимира Шепелєва та Олександра Андрієвського. Хто з них, на ваш погляд, ще не сказав свого слова у «Динамо»?


– Андрієвський та Шепелєв? Не знаю, куди вони можуть піти. Я не думаю. Все-таки вони вже багато років у «Динамо». Якщо щось змінювати кардинально, брати на їхні позиції чи іноземців, чи когось іншого з УПЛ… Не знаю, кого «Динамо» може придбати, але в принципі з ними можна і не розлучатися.


Щодо іноземців Беніто та Діалло. Знаєте, якщо іноземці є в команді, то, напевно, вони мають найбільше грати, я так думаю. Але так, як вони грають і який ігровий час отримують, то, напевно, на це вони і здатні на даний момент. Тренерському штабу видніше, чому вони так мало грають і в основному виходять на заміну. Важко сказати.


– За підсумками цього сезону «Динамо» вийшло до кваліфікації Ліги чемпіонів. Як ви оціните шанси киян пробитися до групового етапу цього турніру? Чи, можливо, у них кращі перспективи у Лізі Європи чи Лізі конференцій?


– «Динамо» – у груповому етапі Ліги чемпіонів? А чому ні? Не потрібно думати про Лігу Європи чи Лігу конференцій, потрібно боротися за Лігу чемпіонів. Шанси у всіх завжди 50 на 50. Потрібно чіплятися і боротися, а Ліга Європи нікуди не подінеться. Зрозуміло, що там будуть вже інші суперники і буде важко, але нічого страшного. Нічого неможливого не буває. Я думаю, що вони будуть битися до останнього. Все-таки Ліга чемпіонів – це трохи інший турнір, ніж Ліга Європи.


– Влітку буде багато турнірів серед збірних – основне Євро-2024, юнацьке Євро-2024, Олімпіада. Це може негативно вплинути на єврокубкові перспективи «Динамо»?


– Дуже важко буде. Ми у «Пахтакорі» також із цим зіштовхнулися. У нас проблема, у нас дуже багато збірників в олімпійській команді, в усіх молодіжних збірних. У нас також майже всі збірники, тому це велика проблема. Особливо у нас тут в Азії, оскільки більшість футболістів часто навіть пропускають зимові збори. Немає того фундаменту, який потрібно закладати на весь рік.


Влітку те ж саме зараз. Наша збірна U-23 потрапила на Олімпіаду, тому в нас заберуть пристойну кількість футболістів. Це для нас велика проблема. Думаю, що для всіх команд, у яких є багато збірників, це велика проблема. Коли вони у тебе на виду кожен день, ти їх бачиш і тренуєш, ставиш те, що хочеш бачити, а їх немає…


Потім вони приїжджають не в тих кондиціях, не розуміючи тієї тактики, яку ми хочемо бачити у своїх командах, це велика проблема. З одного боку це добре, коли в тебе багато збірників. Це означає, що ми працюємо правильно і рухаємося в правильному напрямку. Але з іншого боку, для робочого процесу це не дуже комфортно.


– Але ж клуби можуть не відпускати гравців на Олімпіаду. Пишуть, що «Реал» після підписання Кіліана Мбаппе може не відпустити його. Як ви вважаєте, чи «Динамо», ваш «Пахтакор» та інші клуби повинні відпускати своїх футболістів до лав олімпійських збірних?


– Знаєте, я завжди ставився до цього дуже справедливо. Якщо ФІФА – відпускаємо, без проблем, ми не можемо відмовити. Просто в Азії трохи інший календар, ніж в Європі. В Європі з цим дещо легше. Те, що Мбаппе не відпускають до U-23, то йому, можливо, навіть не потрібно туди їхати. Це просто, скажімо так, французи хочуть підвищити свої шанси на виграш Олімпіади.


У нас в Азії все по-іншому. Буває, що триває чемпіонат і збираються різні збірні, проходять товариські матчі. У нас тут особливо не дотримується звичний регламент. А я в принципі не проти, тому що ми, всі клуби, працюємо на збірні. Збірна – це обличчя країни, тому ми стараємося тренувати і виховувати гравців для всіх збірних.


Якщо у нас багато збірників, повторюся, то ми рухаємося правильно. Але для клубу бажано, звичайно, що коли є офіційні дні – тільки тоді ми можемо відпустити.


– Підсумовуючи нашу розмову, чого ви чекаєте від «Динамо» у наступному сезоні? Яка перед киянами стоятиме головна ціль?


– Чемпіонат довгий, це весь рік. А ось Ліга чемпіонів почнеться значно раніше. Зрозуміло, що все поступово. Потрібно і чемпіонат почати добре, і потрапити до групи Ліги чемпіонів. Це все зрозуміло. А де чемпіонство – там і Ліга чемпіонів. Це все взаємопов’язане. Якщо ти займеш третє місце, то будеш грати в іншому турнірі.


«Динамо» – це чемпіонська команда, тому це на першому місці. Але спочатку зараз буде відбір до Ліги чемпіонів, тож задача потрапити до групи. Це немаловажливо: гроші, статус, ім’я та все інше.