3 червня 2023 10:01

Олег ФЕДОРЧУК: "Сумніваюся, що у Коноплянки вийде заграти в "Карпатах"

Відомий тренер та експерт Олег Федорчук ексклюзивно для «УФ» розібрав причини провалу Андрія Тлумака у Карпатах та перспективи Мирона Маркевича у львівському клубі.

Карпати несподівано для багатьох не змогли вийти до УПЛ, посівши цього сезону п'яте місце у Першій лізі, після чого головний тренер Андрій Тлумак подав у відставку. Його місце зайняв легендарний Мирон Маркевич, для якого – це вже п'ятий прихід до Карпат.

Олег Федорчук спеціально для сайту «Український футбол» поділився думками про те, як зміна тренера вплине на Карпати.

«70 відсотків провини у невиході Карпат в УПЛ лежить на тренерському штабі Тлумака»

– Олеже Вікторовичу, чому Тлумак провалився в Карпатах і не зміг вивести команду в УПЛ, хоча фінансових ресурсів у львівському клубі вистачало для вирішення цього завдання?

– Я побачив зайву емоційність тренерського штабу Карпат. Було видно, що Тлумак з помічниками дуже нервують. Також мені іноді були незрозумілими рішення головного тренера, коли лідери грали не у всіх матчах, а окремі гравці – на непритаманних їм позиціях. Крім цього, Тлумак не бачив проблем в обороні, а Карпати дуже ненадійно грають у захисті як для лідера.

– Виходить, у Тлумака не вистачило досвіду для вирішення завдання?

– Досвід у нього був. Тлумак два сезони тому опинявся точно в такій самій ситуації у Волині, де його теж спіткала невдача. Мені здається, він не прораховує щось у підготовці до сезону. Не кожен тренер може заповнити цю паузу.


– Якщо брати комплексно, у невиході Карпат до УПЛ винний лише Тлумак чи є інші причини?

– 70 відсотків провини лежить на тренерському штабі. У клубу є хороші фінанси та гравці, які могли вирішити завдання. У Карпат набагато досвідченіші футболісти, ніж у запорізького Металурга. Карпати за складом та можливостями мали займати друге місце у Першій лізі після Полісся. Тому цей сезон можна назвати провальним для них.

– Чому в Карпатах не заграли зіркові за мірками Першої ліги орендовані Хобленко із Кривбасу та Горбунов із Дніпра-1?

– Не завжди гравці з УПЛ можуть вдало грати у Першій лізі. Це пов'язано насамперед із психологією та функціональністю. Я вважаю, що топ-4 клубів Першої ліги відповідають за рівнем аутсайдерам УПЛ.

У Горбунова була травма, дуже несвоєчасна, через неї Тлумак на лівий фланг оборони ставив правоногого опорника Рябова (маючи в трійці центральних оборонців лівоногого захисника, який все життя раніше грав саме на фланзі ‒ Саківа).

Щодо Хобленка, то він залежний гравець. Карпати не мали переваги над іншими командами у грі, тому моменти доводилося створювати самому, а він це не вміє робити. Карпати показували дуже складний вертикальний футбол і м'яч у них мало тримався, тому роль Хобленка була мінімальною.

«Дуже символічно, що Маркевич розпочав свою кар'єру в Карпатах, я не беру період у Волині та Кривбасі, і закінчує тут»

– Серед імен нового головного тренера Карпат фігурували Лужний, Мороз, Дулуб, Остап Маркевич, але зрештою призначили Мирона Маркевича. Це правильний крок чи потрібно було довірити команду комусь із перелічених вище імен?

– Особисто я радий, що Мирон Маркевич нарешті повернувся до роботи. Його досвід стане в нагоді Карпатам. До того ж, дуже символічно, що Мирон Богданович розпочав свою кар'єру в Карпатах, я не беру період у Волині та Кривбасі, і закінчує тут.

– Маркевич не тренував сім років. Великий простій не позначиться на його роботі?

– Звісно, труднощі будуть. Миронові Богдановичу потрібні помічники, які знають сучасний ринок. Але зараз багато тренерів і клубів користуються агентськими послугами, тому, гадаю, проблем із комплектацією команди не буде. Тим більше, склад у Карпат не такий безнадійний – 60-70 відсотків там хороші футболісти.

– Які позиції Карпатам потрібно посилити?

– Насамперед групу оборони, починаючи з воротаря. Також у Карпатах дуже нестабільна центральна та опорна зона. Маркевич має над чим подумати. Думаю, що мінімум п'ять-шість футболістів потрібно купувати до основного складу.

Все залежатиме від того, хто вилетить із УПЛ. Вже йде розграбування ФК Львів. У Металісті є хороші футболісти, ті ж Картушов, Прядун, Мізюк та низка інших, які мають досвід виступів у Першій лізі.

«Сумніваюся, що у Коноплянки вийде заграти в Карпатах. Перед очима стоїть приклад Хобленка»

– Хто вам імпонує із нинішнього складу Карпат?

– Мені подобається капітан Денис Кожанов. Він ветеран, але завжди викладається на полі. Пам'ятаю, що раніше Кожанова критикував Маркевич за зайву вагу. Як буде зараз, не знаю (сміється, – прим. А.П.).

Справа в тому, що у всіх командах Маркевича грали вікові футболісти. Для Мирона Богдановича вік ніколи не мав значення, тому, гадаю, Кожанов залишиться в команді.

– Якою ви бачите трансферну кампанію Карпат цього літа?

– Упевнений, що Маркевич одразу набиратиме футболістів для УПЛ, щоб вони могли і через два роки приносити користь, а не лише один сезон. Карпати пройдуть такий самий шлях, як і Металіст з Дніпром-1 свого часу, коли вони піднімалися з нижчих дивізіонів.


– Може, Маркевич запросить старих знайомих по Дніпру та Металісту? Он Коноплянка та Чигринський зараз без клубів.

– Сумніваюся, щодо Коноплянки та Чигринського. Самодостатні футболісти навряд чи захочуть втрачати рік своєї кар'єри у Першій лізі. Тим більше, я сумніваюся, що у Коноплянки вийде заграти в Карпатах. Перед очима стоїть приклад Хобленка. У Першій лізі треба працювати всі 90 хвилин і мати абсолютну фізичну готовність, тут інколи навіть зірки провалювалися, тому що це не та ліга, де можна грати на чистому класі та одній нозі.

Однак, думаю, пару знакових футболістів все ж таки будуть, скоріше не з Дніпра та Металіста, а з Карпат. Наприклад – Пластун. Так, він грає у болгарському гранді Лудогорці, але якщо Карпати запропонують гарні умови, то чому б не повернутися вже під УПЛ.

«Карпати своє вже не проґавлять. 90%, що вони вийдуть до Прем’єр-ліги у новому сезоні»

– Тлумак грав за схемою 3-4-2-1, а улюблена схема Маркевича – 4-2-3-1. Як думаєте, яку розстановку використовуватиме Маркевич у Карпатах?

– Думаю, у Першій лізі він гратиме з чотирма захисниками, одним опорним і двома нападниками – 4-1-3-2. А далі подивимось.

– Якщо у часи Тлумака Карпати грали у вертикальний футбол, то яка тактика буде за Маркевича?

– Усі команди Маркевича добре вибігають в атаку, у нього грають швидкі хави. Маркевич не сповідує один стиль, бере всього по трохи, його команди грають прагматично та впевнено. Карпати при ньому домінуватимуть над суперниками, тож потрібні футболісти, які можуть продавлювати.

Обов'язково потрібен потужний форвард, як Довбик. Цього сезону Карпати не мали нападника, який міг би зачепитися за вертикальні передачі. Все залежатиме від ринку. Маркевич любив балканців, у нього грали Обрадович, Девич. Якщо в нього залишилися зв'язки з агентами балканського регіону, можна пошукати посилення там. Тим більше, футболісти цих країн не боятимуться грати в Україні, адже вони знають, що таке війна.

– Карпати, на вашу думку, головний фаворит нового сезону Першої ліги?

– Вони своє вже не проґавлять. 90 відсотків, що Карпати вийдуть до Прем’єр-ліги. Якщо ЛНЗ не переможе у стикових матчах, то після Карпат вони будуть фаворитами Першої ліги.


– Львів і Металіст, які вилетіли з УПЛ, не зможуть скласти конкуренцію?

– Сумніваюся, що одразу після вильоту вони претендуватимуть на повернення до еліти. ФК Львів взагалі може призупинити свій проект, зважаючи на те, що я чув. Доля Металіста залежить від того, як складеться подальша кар'єра Кучера у Дніпрі-1. Якщо він і Красніков повернуться до харківського клубу, то все може бути. З погляду стратегії – це крок назад, щоб потім зробити два кроки вперед.


Фото - Миколаївський спорт