Сергей ШЕБЕК: "Коллина не хочет лоббировать интересы наших судей в ФИФА"
Цього тижня із штаб-квартири ФІФА надійшла звістка, яка аж ніяк не впливає позитивно на імідж українського футболу. Стали відомі імена 52 бригад арбітрів-претендентів, які мають шанс судити матчі чемпіонату світу в Бразилії.
У перелік щасливців потрапило 19 європейських суддів у полі. П'ятьох із них відсіють, а 14 таки стануть учасниками мундіалю. На жаль, українських рефері немає навіть у числі претендентів. Чому? На це та інші питання кореспондент сайту ”Футболу 24” попросив відповісти Сергія Шебека, відомого в минулому футбольного суддю.
- Чи здивовані ви тим, що в оприлюдненому списку немає жодного українця?
- Ні, це не сенсація. Усі ми давно знали, що українці не мають шансу поїхати на чемпіонат світу. По-перше, наших суддів немає в еліт-групі. По-друге, нікому лобіювати інтереси українських суддів в органах ФІФА. Дивно, але такі маленькі країни як Сербія чи Словенія мають своїх кандидатів на поїздку до Бразилії. Невже в них футбол сильніший? Невже чемпіонат потужніший?! Значить, хтось лобіює інтереси суддів цих країн у ФІФА. А українці –- як бідні родичі.
- Стривайте, кому-кому, а українцям гріх жалітися на відсутність людини "у верхах". Ми ж маємо П'єрлуїджі Колліну…
- Ось у цьому й парадокс. Я хочу, щоб хтось задав пряме питання Колліні: чому наших суддів не буде на чемпіонаті світу? Колліна може проштовхнути українців на мундіаль, але він просто цього не хоче. До речі, російськими суддями керує Розетті. І росіяни також пролетіли мимо світову першість. Але ж Розетті не має такого впливу, як Колліна. Наш куратор просто не хоче бачити українських арбітрів на чемпіонаті.
- Чи відповідає рівень наших арбітрів рівню учасника чемпіонату світу?
- Я б не сказав, що в нас сильні судді. Принаймні на початку 2000-х років судили фаховіше, аніж тепер. Видно, Колліна це розуміє. Є два варіанти: або наші судді не відповідають рівню учасника мундіалю або Колліна не хоче стояти за них горою. Другий варіант більш реальний. Колліні вигідно лише отримувати українські гроші, багато розповідати і створювати видимість своєї роботи. Коли справа доходить до серйозних речей, італієць вмикає задню. Я думаю, що за період роботи в Україні Колліна мав підготувати і проштовхнути когось з українців в еліт-групу. Це не є щось нереальне. Тим паче, що в еліт-групі не завжди працюють найсильніші.
- Невже?!
- Це правда. У 2000-у році я потрапив на один із зборів молодих арбітрів УЕФА. Одночасно зі мною прийшов італієць. За два роки я зумів дістатися до другої групи, а італієць уже судив матчі Ліги чемпіонів. І не тому, що він був сильніший за мене. Причина в тому, що він – італієць, а я – українець.
Кожного суддю хтось тягне. Якщо ти не маєш свого опікуна, то дорога в еліту закрита. Можна бути класним рефері, але без слівця ти застрянеш на рівні другої групи. Хто має свого хрещеного батька, той може помилятися і йому за це нічого не буде. Помилки українського арбітра пам'ятають, а західноєвропейського – забувають. Ми під тиском, а вони розкуті. Ця різниця відчутна. Ось візьмімо для прикладу піаніста Вольфгана Штарка. У Німеччині він посередній арбітр, у бундесрейтингах займає останні місця, але постійно судить Лігу чемпіонів. Хтось його лобіює. У ФІФА та УЕФА засідають люди, вони обговорюють кандидатів. Коли доходить до вибору, то йде обмін: ти голосуєш за мого, а я підтримую твого. А пізніше уболівальники дивуються, чому суддя далі судить, якщо недавно він допустив такі промахи. До речі, турок Джюнейт Чакир є у списку претендентів на поїздку до Бразилії. Саме він, нагадаю, зганьбився у матчі "Манчестер Юнайтед" - "Реал", коли вилучив Нанні і допустив інші грубі помилки. А чому він їде на мундіаль? Бо йому за той матч поставили високу оцінку? А хто поставив? П'єрлуїджі Колліна, який був інспектором того поєдинку.
- На Євро-2012 у число резервних рефері потрапив Сергій Швецов. Підозрюю, не без сприяння Колліни. Чи допускаєте, що наш куратор має більше вплив на УЕФА, аніж на ФІФА?
- Ні, такого бути не може. Суддівський комітет ФІФА очолює швейцарець Массімо Буззака. Це колишній підлеглий Колліни. На особистих взаєминах італієць міг вирішити питання на користь українських суддів. Не захотів. А стосовно Швецова, то це були "понти" від Колліни. Він показав, що нібито щось зробив. Ми ж хочемо бачити наших суддів на футбольному полі, а не на біговій доріжці з табличкою. Це несерйозно! Нема навіть за що аплодувати Колліні.
- Ви натякнули на невисокий рівень нашого арбітражу. Може причина в омолодженні суддівського корпусу?
- Це одна з причин. Але така тактика від Колліни себе не виправдує. Мені досі шкода молодого Бондаря, якого кинули під танк. Хлопець лише рік відсудив у першій лізі. А треба мати за спиною 50 ігор у першій лізі, щоб перейти в елітний дивізіон. Ось і вийшло, що суддя наламав дров у матчі "Зоря" - "Волинь".
- Пане Сергію, а хто з українців, на вашу думку, кандидат номер один на прорив в Європу?
- Нині є два найперспективніші рефері: Жабченко та Романов. Це моя думка.
Розмовляв Петро ОПЛІВ