2 березня 2020 15:24

ДЮФШ "Динамо": болгарский вектор взаимодействия

ДЮФШ «Динамо» імені Валерія Лобановського, починаючи з 2019 року, долучилася до співробітництва з болгарськими колегами. У березні в Києві відбувся міжнародний тренерський семінар, у якому взяли участь болгарські спеціалісти, а в червні три динамівські команди різного віку змагались у міжнародному турнірі Alfa Cup Albena 2019, що проходив у болгарському місті Албені. Подальші плани ще грандіозніші: окрім турніру, буде організовано дитячий футбольний табір. Детальніше про це та інші події розповів організатор змагань Руслан Вааль.


- Турнір Albena Cup у Болгарії ми проводимо вже не перший рік, а минулого літа в ньому вперше взяла участь ДЮФШ «Динамо», представлена трьома командами. У цілому, учасники залишаються задоволеними, а дрібні негаразди, якщо і є, ми залагоджуємо. Ще років десять тому я проводив чемпіонат Європи з футзалу, і моїм партнером із болгарської сторони був Благо Нієтреста. Оскільки в нього хороші зв’язки з болгарською Федерацією футболу, це значно спрощувало вирішення низки проблем щодо організації турніру. Тепер змагання, які ми проводимо кожного літа, будуть у сітці Федерації футболу Болгарії, що направлятиме на наш турнір різні команди залежно від віку. Минулого року сітки в нас були різними, тому іншим командам було важко потрапити на турнір, адже є ще й інші, які відбуваються приблизно в ці ж самі дати. Крім того, могли накладатися поєдинки внутрішнього чемпіонату. Наш турнір проходитиме серед футболістів трьох вікових категорій: U-7 – U-8 (хлопці 2013 – 2012 р.н.), U-9 – U-10 (2011 – 2010 р.н.) та U-11 – U-12 (2009 – 2008 р.н.). Вони грають згідно з регламентом. Попередні дати проведення змагань 2 – 8, 8 – 14 та 14 – 21 червня. На турнірі буде три ігрових дні, щоб діти разом із батьками змогли поплавати в морі, поєднати спорт і відпочинок. Наприклад, минулого літа з дітьми поїхало багато батьків, братів, сестер, бабусь і дідусів. Нам, як організаторам, важлива участь київського «Динамо», адже багато інших колективів приїздять саме заради того, щоб зіграти з вашими командами.


- Минулого разу в турнірі AlfaCupAlbenaбрали участь українські команди. Наступного року все залишиться так само?

- У червні, коли ми проводимо турнір, діти в західних країнах ще продовжують навчання, тому до нас зазвичай приїздять команди зі Східної Європи. Ми думаємо про можливість проведення турніру в серпні – тоді може бути довший список учасників. Щоправда, «Динамо» зацікавлене в тому, щоб на турнірі було більше українських команд, як минулого разу, адже це хороша нагода подивитися гру дітей, які можуть потенційно опинитись у клубній ДЮФШ, тобто виходить, що це додаткова можливість для селекції. Наскільки я знаю, після минулого турніру в Албені до ДЮФШ «Динамо» перейшло двоє харківських хлопців.


- Розкажіть детальніше про дитячий табір, який ви плануєте організувати.

- Він знаходитиметься за 30 кілометрів від Варни. Там велика територія, футбольні поля, басейн тощо. А ціна майже не відрізняється від Одеси. У таборі працюватимуть динамівські тренери, представники бельгійської академії, а також тренер SFFU (федерації вуличного футболу України) Ілля Варченко, яких я хочу залучити для підвищення індивідуальної майстерності гравців. Вони проведуть майстер-класи та навчать дітей різних технічних елементів. У таборі будуть зібрані діти з різних міст, із різним рівнем підготовки. Їм викладатимуть за різними методиками, вони гратимуть товариські матчі. Спеціаліст із Бельгії українського походження. Це Вадим Пищало – координатор компанії B&M Sport Football Training Education та дитячий тренер академії бельгійського «Генка». Зараз школа бельгійського футболу одна з найбільш розвинених, її методики сучасні, а гравці збірної Бельгії індивідуально дуже сильні.


- У таборі діти зможуть перебувати разом із батьками?

- Так. Поруч із табором є готель, де мешкатимуть батьки. Вони матимуть змогу спілкуватися з дітьми, спостерігати, чим вони займаються, і при цьому бути автономними. Із дітьми, окрім тренерів, працюватимуть аніматори, тож вони розважатимуться та будуть постійно чимось зайняті. Окрім українців, до табору ми також запрошуємо болгарських дітей.


- Що потрібно зробити, аби потрапити до цього табору?

- До тренувального табору може потрапити кожен охочий, слід лише подати заявку, подзвонивши за контактним телефоном. Як я вже казав, це не обов’язково має бути команда, скоріше за все – окремі діти, які люблять футбол та хочуть чогось навчитися. Ми запрошуємо до табору і хлопців, і дівчат. Де ще звичайна дитина зможе отримати знання та попрацювати за динамівською чи бельгійською методикою? А наш табір якраз дає таку можливість. У «Динамо» є свій інтерес: тренери зможуть переглянути гру перспективних дітей, які з певних причин не можуть приїхати до Києва на перегляд у динамівську ДЮФШ. Конкурсний набір відбувається в конкретний день навесні та восени, часто в період, коли триває чемпіонат України, і не у всіх виходить приїхати саме в цей день. А в таборі буде цілий тиждень. Крім того, улітку знайти час набагато легше. Якщо клуб відбере 2-3 дітей, це вже великий плюс.


- Розкажіть детальніше про спеціалістів, які працюватимуть із дітьми в літньому таборі.

- Динамівські тренери із задоволенням беруть участь у таких заходах, адже вони теж можуть і попрацювати, і відпочити. Крім того, табір проходитиме в зручний період – у липні, коли чудова погода. До цього часу якраз завершаться всі змагання та офіційні турніри. Можливо, до нас ще приєднається президент Baltic Football School – Дзінтарс Казакс. Час ще є. Може, запросимо ще когось. Головне, щоб не було мовного бар’єру.


- Розкажіть про тренерський семінар, який ви провели в Києві.

- Семінар відбувся на клубній базі «Динамо» в Кончі-Заспі. Практичні заняття проводили з тренерами та гравцями ДЮФШ «Динамо» в манежі, а теоретичні – у конференц-залі. Були запрошені також тренери динамівських філіалів та фахівці з інших українських міст. Окрім теоретичної, цікавою була практична частина. Після закінчення семінару всі учасники отримали сертифікати, і відгуки про цей захід були дуже позитивними. Усі запитували, коли відбудеться наступний такий семінар. Важливо, що він був безкоштовним для тренерів. Дитячі наставники мають невисоку заробітну платню, тому ми хочемо допомогти їм отримати максимум інформації про розвиток дитячого футболу в Європі. Для порівняння: щоб потрапити на подібні семінари, які проводять у Харкові чи в Одесі, потрібно заплатити стартовий внесок близько 1000 грн лише за участь, не враховуючи проживання та харчування. У лютому ми плануємо провести черговий семінар, і завдяки підтримці керівництва ДЮФШ Динамо – Олександра Іщенка та Володимира Жарикова – зможемо знову зробити його безкоштовним.


- Які плани, окрім проведення дитячого турніру?

- Маю намір цього року запросити команду ветеранів «Динамо» та організувати дружню зустріч із ветеранами болгарського футболу. Думаю, така подія збере багато глядачів, вийде чудове свято. Ветерани могли б узяти участь у церемонії нагородження переможців і призерів дитячого турніру. Діти цих людей уже забувають, а тепер у них буде можливість трохи краще знати історію «Динамо» та футболу загалом. Особливо це важливо для дітей не з Києва, які не мають змоги бачити зірок на футбольному полі. Перемовини вже завершено, згоду взяти участь у матчі ми отримали від обох сторін - української і болгарської. Більш того, у рамках цього заходу також відбудеться матч між збірною ветеранів та збірною батьків. Тож вийде чудове шоу.


Світлана Полякова, журнал «Динамо» Київ