19 грудня 2022 12:18

Богдан ШЕРШУН: "Мессі – найкращий гравець в історії світового футболу"

Збірна Аргентини, обігравши в серії пенальті національну команду Франції у фіналі чемпіонату світу, втретє у своїй історії виборола золото світової першості. На думку екс-захисника збірної України Богдана Шершуна, у Триколірних зіграла ставка на індивідуальні якості Мбаппе, а в Альбіселесте – розрахунок на командні взаємодії.


– Вивіска фіналу була гучною: Франція проти Аргентини. Цю пару фіналістів багато вболівальників хотіли бачити у головному матчі світової першості. На чиєму боці були твої симпатії?


– Підтримував збірну Аргентини. Пов’язано це з тим, що 2001 року я з молодіжною збірною України грав у Аргентині, у фінальній частині чемпіонату світу. Наша збірна тоді вийшла з групи, але програла до 1/8 фіналу збірній Парагваю. А господарі турніру, збірна Аргентини, зрештою, стала чемпіоном світу. У її складі виблискував Хав’єр Савіола. Мені насамперед запам’яталося, як уболівальники в Аргентині люблять футбол та свої команди. Любов до футболу в Аргентині віддана і безмежна. Треба сказати, що в Аргентині люди живуть не дуже багато, багато там і бідних людей. Особисто я бачив, як фанати підтримують своїх кумирів. Мені це запам’яталося і відтоді підтримую збірну Аргентини.


– Ймовірно, і фактор Ліонеля Мессі також відіграв важливу роль?


– Безперечно. Я дуже хотів, щоб він став нарівні з Марадоною. Багато років говорили, що Дієго Марадона сам тягнув збірну Аргентини до титулу чемпіонів світу, а Ліонель Мессі великий тільки в Барселоні, але не в збірній. Тепер після цього великого фіналу я можу сказати, що Мессі – найкращий гравець в історії світового футболу.


– Перейдемо безпосередньо до гри. У першому таймі аргентинці забили двічі, не дозволивши французам жодного разу пробити у ворота своїх воріт. Як стався такий результат?


– Будемо відвертими: збірна Франції повністю провалила першу половину матчу. Звісно, заслуга у цьому футболістів збірної Аргентини. Вони вели всю гру, забивши два голи. Бачачи це, наставник збірної Франції Дідьє Дешам замінив на 41-й хвилині Дембеле та Жиру, які не найкраще провели цей поєдинок. Та й у другому таймі аргентинці контролювали перебіг матчу. Все вирішив один гравець – Кіліан Мбаппе. Саме він витяг матч для збірної Франції. Зрозуміло, що з рахунком 2:2 гравці збірної Аргентини злякалися. Титул, який був практично у них, вислизав. Усі ми пам’ятаємо, що у чвертьфіналі подібним чином Аргентина 2:0 з Нідерландами завершила 2:2 у основний час.


Але у підопічних Скалоні грає найкращий воротар на цій першості – Еміліано Мартінес. Спочатку він на 124-й хвилині зробив сейв, можливо, всього свого життя, відбивши удар Коло Муані, який вийшов віч-на-віч з воротарем. Ну а потім знову показав свій клас у серії одинадцятиметрових ударів. Мартінесу 30 років, і мені здається, що влітку він піде з Астон Вілли до сильнішого клубу.


– Який гол був найкрасивішим у цьому поєдинку?

– Мені здається, це другий гол Кіліана Мбаппе. Як він поклав корпус і з льоту пробив у дальній кут воріт. Не можна не відзначити і гол Ді Марії. Тут просто треба відзначити всю комбінацію футболістів збірної Аргентини. У п’ять передач практично в один дотик вони вивели досвідченого Анхеля Ді Марію на ударну позицію. У французів було винагороджено індивідуальні дії Мбаппе, а аргентинців командні дії. У цьому фіналі ми побачили все найкраще.


– Чому Скалоні ставить до складу молодого Хуліана Альвареса в напад, а не досвідчених Пауло Дібалу та Лаутаро Мартінеса, які добре зарекомендували себе в Європі?


– Мені більше якраз Альварес подобається. Він був гарний на цій світовій першості. Думаю, що й у Манчестер Сіті, у Гвардіоли, Альварес гратиме в основному складі разом із Голандом.


– За 90 хвилин гри наставник аргентинської збірної зробив лише одну заміну. Може свіжості якраз і не вистачило збірній Аргентини?


– У південноамериканців багато виходило, вони контролювали гру. А Дешам робив вимушені заміни і у першому таймі, і у другому. Він пішов ва-банк. Потрібно визнати, що атаку французи пожвавили. Адже фінал вийшов видовищним, як і люблять уболівальники.


– Так і є. Аргентина привчила нас, що ведучи 2:0 може зіграти 2:2, як у грі з Нідерландами.


– І не тільки. У фіналі чемпіонату світу 1986 року Аргентина вигравала у збірної ФРН 2:0, а потім пропустила два м’ячі у свої ворота. І лише гол знаменитого Бурручагі на 84-й хвилині дозволив аргентинцям стати чемпіонами світу. Як ми побачили та почули, зовсім не дарма стільки вболівальників збірної Аргентини прилетіли до Катару. Упевнений, багато хто це зробив на останні гроші, аби тільки всі ці матчі бачити. А яку підтримку вони надали своїм улюбленцям. І тепер національна збірна Аргентини – триразовий чемпіон світу.


– Не можна не відзначити роль головного тренера збірної Аргентини Ліонеля Скалоні. Йому лише 44 роки, а він уже виграв, як тренер, чемпіонат Південної Америки, та чемпіонат світу.


– Безсумнівно, він порозумівся з головним футболістом у команді – Ліонелем Мессі. З ним він грав у одній збірній на чемпіонаті світу 2006 року у Німеччині. Вони обидва одне одного добре знають. Як результат його роботи – два титули за два роки. А ви бачили шалений підкат від Мессі за рахунку 2:2? Ось це було блискуче.


– Хто MVP чемпіонату світу – Мессі чи Мбаппе, який став найкращим бомбардиром турніру?


– Для мене це Ліонель Мессі. Він просто витяг свою збірну спочатку з групи, а потім дотяг її до фіналу, а потім і допоміг їй тріумфувати. Ви бачили, що Мессі зробив із найдорожчим захисником Європи – хорватом Гвардіолом у півфіналі? Як він йому вставив хребці та викотив м’яч під удар Альваресу.


– Сподобався фінал, за емоціями?


– Звичайно. Я дивлюся усі чемпіонати світу з 1998 року і за емоціями, і змістом, це був найкрутіший фінал. Навіть я кричав під час поєдинку, чого за мною давно не спостерігалося (сміється). Та й Мессі, нарешті, виграв свій головний поєдинок, у 35 років. Так, Бог йому допоміг, але він на це заслужив.