22 березня 2012 16:56

Украина – десятая в Европе по коммиссионным агентам

Фахівці вважають, що в інших державах Європи взаємини з агентами є прозорішими, аніж в Україні

Українська прем'єр-лiга опинилася на десятому мiсцi за загальним обсягом комiсiйних виплат, якi отримали футбольнi агенти в сезонi-2010-2011. За даними "Futebol Finance", агенти футболiстiв, якi грають у чемпiонатi України, заробили 9,4 мiльйона євро.

Цiкаво, що це значно менше, нiж одержують футбольнi тренери нашого чемпiонату. Вiдомий факт, що наставники клубiв нерiдко з пересторогою ставляться до людей цiєї професiї. Чому? Про це "Експрес" запитав головного тренера "Чорноморця" Романа Григорчука та керманича "Прикарпаття" Петра Кушлика.

Як оцiните дiяльнiсть українських футбольних агентiв?

П. Кушлик:

– Вони заробляють мiльйони на футболiстах! Заради "навару" збивають спантелику молодих гравцiв. Понаобiцяють їм багато, а результат не завжди такий, як вони розписують. Агенти шукають легких шляхiв заробiтку, хочуть iз молодого футболiста швидко зробити дорогу зiрку. А такого не буває, потрiбно набратися терпiння i чимало працювати.

Агенти постiйно каламутять воду. От що вони зробили з Iлсiньо? Пiдмовили нормального футболiста, той утiк зi "Шахтаря". I що, хто виграв у цiй ситуацiї? Та нiхто! Я не хочу називати прiзвища, але в Українi є багато дуже непорядних агентiв.

Р. Григорчук:

– Агенти рiзнi. Буває, що вони допомагають вирiшувати якiсь питання, а буває, шкодять. До людей цiєї професiї я ставлюся з повагою, при потребi контактую, але справ з ними не веду.

Вони працюють напряму з керiвництвом клубу та футболiстами. Всi трансфернi, контрактнi справи, якi вони ведуть, проходять через головного тренера. А от коли вони пропонують гравця – це вже моя справа. Тут уже я вирiшую, потрiбен вiн командi чи нi.

Якими є основнi джерела заробiтку агентiв?

Р. Григорчук:

– Розмiр гонорарiв у них залежить вiд домовленостей з футболiстами чи керiвниками клубiв. Я не питав спортсменiв, скiльки вони платять своїм агентам. Хтось перераховує їм одноразовий гонорар за працевлаштування в клубi, а хтось сплачує агентовi певний вiдсоток iз кожної зарплати. Я впевнений в одному: нi нашi футболiсти, нi агенти не зiзнаються, на яких умовах спiвпрацюють i якi суми там крутяться.

У Європi, звiсно, все прозорiше. Наприклад, агент Златана Iбрагiмовича, Мiно Райола, отримує не лише комiсiйнi за переходи свого клiєнта, але й 10% його зарплати у клубi (а це мiнiмум мiльйон євро на рiк). А що за останнi роки швед змiнив не один клуб, то загальна вартiсть його трансферiв перевищила 150 мiльйонiв євро. Можна зрозумiти, що йдеться справдi про дуже солiднi суми.

Максим Качурівський